SQPW510RJ
DigiKey Part Number
A137434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQPW510RJ
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
10 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)