SQMBW106R2J
DigiKey Part Number
1712-SQMBW106R2J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQMBW106R2J
Description
SQMB10 6R2 (WIRE) 5%
Detailed Description
6.2 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQMBW106R2J Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)