SQMBW101R5J
DigiKey Part Number
1712-SQMBW101R5J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQMBW101R5J
Description
SQMB10 1R5 (WIRE) 5%
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQMBW101R5J Models
Category
Composition
Mfr
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)