SQBW60270RJ
DigiKey Part Number
1712-SQBW60270RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW60270RJ
Description
SQB60 270R (WIRE) 5% FASTON
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQBW60270RJ Models
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Part Status
Active
Size / Dimension
3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)
Resistance
270 Ohms
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial
Power (Watts)
60W