SQBW50360RJ
DigiKey Part Number
1712-SQBW50360RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW50360RJ
Description
SQB50 360R (WIRE) 5% FASTON
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQBW50360RJ Models
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Part Status
Active
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Resistance
360 Ohms
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial
Power (Watts)
50W