SQBW501K1J
DigiKey Part Number
1712-SQBW501K1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW501K1J
Description
SQB50 1K1 (WIRE) 5% FASTON
Detailed Description
1.1 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
SQBW501K1J Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Resistance
1.1 kOhms
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W