SMW25R6JT
DigiKey Part Number
A103600TR-ND - Tape & Reel (TR)
A103600CT-ND - Cut Tape (CT)
A103600DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMW25R6JT
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 2W 2616
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2616 (6740 Metric), J-Lead Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMW25R6JT Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2616 (6740 Metric), J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.152" (3.85mm)