SMF76K2JT
DigiKey Part Number
1712-SMF76K2JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-SMF76K2JTCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-SMF76K2JTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF76K2JT
Description
RES 6.2K OHM 5% 7W NONSTANDARD
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 kOhms ±5% 7W Chip Resistor Nonstandard Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)