SMA-A0102FTDL10R
DigiKey Part Number
A126992TR-ND - Tape & Reel (TR)
A126992CT-ND - Cut Tape (CT)
A126992DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA-A0102FTDL10R
Description
RES 10 OHM 1% 0.3W MELF 0102
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.3W Chip Resistor MELF, 0102 Automotive AEC-Q200 Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA-A0102FTDL10R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)