Image for RSS3W120RJTB is not available
RSS3W120RJTB
DigiKey Part Number
RSS3W120RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS3W120RJTB
Description
RES 120 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" H (5.00mm x 15.00mm)