RR03JR56TB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RR03JR56TB |
Description | RES 0.56 OHM 5% 3W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RR03JR56TB Models |
Category | Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 235°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) |