RR03JR56TB
DigiKey Part Number
A138509CT-ND - Cut Tape (CT)
A138509TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR03JR56TB
Description
RES 0.56 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR03JR56TB Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)