RP73PF2A39K2BTDF
DigiKey Part Number
A110696TR-ND - Tape & Reel (TR)
A110696CT-ND - Cut Tape (CT)
A110696DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF2A39K2BTDF
Description
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
39.2 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RP73PF2A39K2BTDF Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)