HSHC3501R5J
DigiKey Part Number
1712-HSHC3501R5J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSHC3501R5J
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHMS 5% 350W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1.5 Ohms
Size / Dimension
5.787" L x 2.874" W (147.00mm x 73.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Power (Watts)
350W