HSA5R10J
DigiKey Part Number
A131883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA5R10J
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 10W
Detailed Description
100 mOhms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSA5R10J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W