HSA502K5J
HSA502K5J
HSA502K5J
DigiKey Part Number
A127578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA502K5J
Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
2.5 kOhms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W