HSA502K4J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
2.4 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
HSA502K4J
DigiKey Part Number
A137160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA502K4J
Description
RES CHAS MNT 2.4K OHM 5% 50W
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
2.4 kOhms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W