HSA501R0F
DigiKey Part Number
A138874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA501R0F
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Detailed Description
1 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA501R0F Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W