HSA10R10J
HSA10R10J
HSA10R10J
DigiKey Part Number
A102125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA10R10J
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 16W
Detailed Description
100 mOhms ±5% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA10R10J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
16W