CRGV0805J240K is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
240 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
CRGV0805J240K
DigiKey Part Number
CRGV0805J240K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGV0805J240K
Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRGV0805J240K Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)