CRGH0805J6R2
DigiKey Part Number
CRGH0805J6R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH0805J6R2
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRGH0805J6R2 Models
Category
Composition
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)