CRG2512F270R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 811
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 9,547
Upgrade
Bourns Inc.
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
YAGEO
In Stock: 23
270 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
CRG2512F270R
DigiKey Part Number
CRG2512F270R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG2512F270R
Description
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG2512F270R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)