CRG0603F750R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 562
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
750 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRG0603F750R
DigiKey Part Number
CRG0603F750R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F750R
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0603F750R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)