CRG0402F10R
DigiKey Part Number
1712-CRG0402F10RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG0402F10RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG0402F10RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0402F10R
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0402F10R Models
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)