CRG0201F1K47 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3,990
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
In Stock: 894
Panasonic Industry
1.47 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRG0201F1K47
DigiKey Part Number
CRG0201F1K47-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0201F1K47
Description
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0201F1K47 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)