CPG1206F10KC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Similar
Vishay Dale
Similar
YAGEO
In Stock: 657
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
CPG1206F10KC
DigiKey Part Number
CPG1206F10KC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPG1206F10KC
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPG1206F10KC Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)