CPF0201D140RE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
140 Ohms ±0.5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
TE Connectivity RN73 and CPF Thin Film Precision Resistors | Digi-Key Daily
CPF0201D140RE1
DigiKey Part Number
CPF0201D140RE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0201D140RE1
Description
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/32W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPF0201D140RE1 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)