CJP60J1R8J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-CJP60J1R8J-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CJP60J1R8J |
Description | CJP 60W 1R8 5% LEAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.8 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -25°C ~ 250°C |
Series | Coating, Housing Type Aluminum |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm) |
Resistance 1.8 Ohms | Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm) |
Tolerance ±5% | Lead Style Wire Leads |
Power (Watts) 60W | Package / Case Rectangular, Wire Leads |