CJP60J15RJ
DigiKey Part Number
1712-CJP60J15RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CJP60J15RJ
Description
CJP 60W 15R 5% LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
60W