36501J5N6JTDG
DigiKey Part Number
A102569TR-ND - Tape & Reel (TR)
A102569CT-ND - Cut Tape (CT)
A102569DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36501J5N6JTDG
Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 170 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 170mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
36501J5N6JTDG Models
Category
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max