36501E56NJTDG
DigiKey Part Number
A103715TR-ND - Tape & Reel (TR)
A103715CT-ND - Cut Tape (CT)
A103715DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36501E56NJTDG
Description
FIXED IND 56NH 100MA 970 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Wirewound Inductor 100 mA 970mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
36501E56NJTDG Models
Category
Q @ Freq
22 @ 250MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
1.76GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
970mOhm Max