23ESA474MMF50NF
DigiKey Part Number
A105786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESA474MMF50NF
Description
POT 470K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.4W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Temperature Coefficient
5%
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
470k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Power (Watts)
0.4W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)