DTF13-12PC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 125
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.057" (1.45mm)
DTF13-12PC
DigiKey Part Number
1734-DTF13-12PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTF13-12PC
Description
HDR, 12P, GRN, RA, SN/NI/CU, C
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DTF13-12PC Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tray
Insulation Height
0.906" (23.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
3
Insulation Color
Green
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A