DT13-12PB
DT13-12PB
Taking Commercial Drone Reliability to New Heights
DT13-12PB
DigiKey Part Number
1734-1636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT13-12PB
Description
CONN HEADER R/A 12POS 4.44MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position 0.175" (4.44mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DT13-12PB Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
1.388" (35.26mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Nickel
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP68/IP6K9K
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Voltage Rating
250VDC