RT424110 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 791
Datasheet
New Product
Image for RT424110 is not available
RT424110
DigiKey Part Number
1111-RT424110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
RT424110 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
77 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
3200VA
Relay Type
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
28.8 kOhms