A3KKB-1006G
DigiKey Part Number
A3KKB-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3KKB-1006G
Description
IDC CABLE - APK10B/AE10G/APK10B
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Plug to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)