STS13D26BTHR
STS13D26BTHR
STS13D26BTHR
DigiKey Part Number
450-STS13D26BTHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
450-STS13D26BTHRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS13D26BTHR
Description
8.0 X 8.0 X 13, 260GF, IP67, TAC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STS13D26BTHR Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
8.00mm x 8.00mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 48VDC
Actuator Material
Silicone Rubber
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
100,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
13.00mm