PBES16L1CR
DigiKey Part Number
450-PBES16L1CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBES16L1CR
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NC Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
3A (AC), 220mA (DC)
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
125 V
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Reset Operation
Twist
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Circuit
SPST-NC
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC