NLV25T-056J-EFD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 600mOhm Max 1008 (2520 Metric)
NLV25T-056J-EFD
DigiKey Part Number
445-16445-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-056J-EFD
Description
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM
Detailed Description
EDA/CAD Models
NLV25T-056J-EFD Models
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)