NLV25T-056J-EF
DigiKey Part Number
445-16444-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16444-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16444-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-056J-EF
Description
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM
Detailed Description
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 600mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
NLV25T-056J-EF Models
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)