MHQ1005075HA2N6STD25
DigiKey Part Number
445-MHQ1005075HA2N6STD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MHQ1005075HA2N6STD25CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MHQ1005075HA2N6STD25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005075HA2N6STD25
Description
FIXED IND 2.6NH 750MA 90 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.6 nH Shielded Multilayer Inductor 750 mA 90mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)