FK28C0G1H182JN000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 425
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 50
Parametric Equivalent
In Stock: 455
Parametric Equivalent
In Stock: 3,502
In Stock: 263
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
Murata Electronics
In Stock: 762
Murata Electronics
Similar
1800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK28C0G1H182JN000
DigiKey Part Number
445-FK28C0G1H182JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28C0G1H182JN000
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28C0G1H182JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)