FK26C0G2J102JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 430
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3,279
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 378
1000 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK26C0G2J102JN006
DigiKey Part Number
FK26C0G2J102JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26C0G2J102JN006
Description
CAP CER 1000PF 630V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26C0G2J102JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)