FK24X7S2A684KR000
DigiKey Part Number
445-FK24X7S2A684KR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X7S2A684KR000
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FK24X7S2A684KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)