FK24X7R1H474KR000
DigiKey Part Number
445-FK24X7R1H474K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X7R1H474KR000
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK24X7R1H474KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)