FG26X7R2J223KNT06
DigiKey Part Number
445-173455-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173455-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7R2J223KNT06
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL
Detailed Description
0.022 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG26X7R2J223KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)