FG22X7R2J104KNT06
DigiKey Part Number
445-173324-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173324-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R2J104KNT06
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG22X7R2J104KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)