FG22C0G2W473JNT06
DigiKey Part Number
445-173312-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173312-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22C0G2W473JNT06
Description
CAP CER 0.047UF 450V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG22C0G2W473JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)