FA24X7R1H225KRU06
DigiKey Part Number
445-181141-1-ND - Cut Tape (CT)
445-181141-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X7R1H225KRU06
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA24X7R1H225KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)