FA24X7R1H225KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1,493
Datasheet
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA24X7R1H225KRU00
DigiKey Part Number
FA24X7R1H225KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X7R1H225KRU00
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA24X7R1H225KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)